Welcome
Filipinlerde şehir içi ulaşım

Filipinlerde şehir içi ulaşım

Filipinlere geldiğinizde kullanmanız gereken olmassa olmaz uygulamaların başında Grap taxi, ve Angkas motor geliyor. Ninoy Havalimanına geldikten sonra yapılacakları, manila havalimanı hakkında ki ilgili yazımda bulabilirsiniz.

Gelelim Grap taxi uygulamasına bu mobil uygulama sizin için cok önemli cünkü ilk defa filipinlere geliyorsunuz belkide yeterli ingilizcenizde yok. İste bu uygumala sayesinde sehirde dolasırken hiç ulaşım sorunu yaşamıyacaksınız. Çünkü bu program bulunduğunuz yerin ismini bilmeseniz bile haritalar konumunda sizin olduğunuz konumu algılıyor ve size en yakın lokasyonu seçmenizi sağlıyor. örnek verecek olursak siz A alışveris merkezi önündesiniz ve B noktasındaki restauranta gitmek istiyorsunuz. Uygulamayı actığınızda size bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yeri yazmanızı isteyecek iste bu sırada ister manuel sekılde bulundugunuz konumu girebilirsiniz isterseniz program size en yakın yeri secer. Seçim sizin. bu iki işlemi yaptıktan sonra ok dediğinizde size Ödeme yapacagınız miktarı yazar kabul edip devam ettiğinizde etrafınızdaki en yakın taksileri aramaya başlar. Ve taksicilerden bir tanesi sizin talebinizi kabul ederse ekranda gelecek olan taksici bilgileri , taksici fotoğrafı, arac plakası ve rengi tüm detaylar görünür. Ayrıca harita ekranında taksinizin nerede olduğunu ve nezaman geleceği gibi tüm detayları takip edebilirsiniz. Ödiyeceğiniz miktarı daha önceden bildiginiz için içiniz rahat olsun 1 tl bile fazla kimse sizden talep edemez. Bu arada Filipinler – Baler gezime buradan göz atabilirsiniz.

Elinizi kaldırıp yoldan müsait taksileride durdurabilirsiniz. Bu taksilerde taksimetre açıldıgına dikkat edin eğer açılmamışsa mutlaka açtırın veya nekadara gideceğinizi mutlaka sorun. Genel olarak taksi ulaşımı pahalı değil.

Gelelim Angkas motor taksilere. Bu sistemde tüm ulaşımlar motorlarla. Grap taksi uygulamasındaki işlemlerin aynısını yapıyorsunuz sadece uygulama ismi farklı. Bu ulaşımın en avantajlı yanı sıkısık trafikde cok daha hızlı ilerliyorsunuz. Manila sehrinde ciddi trafik sorunu oluyor. Ben tüm ulaşım sistemlerini denedim.

Bir diğer ulaşım şekli Tricycle lar. yine motorlu ulasım seklı ama yan taraflarında özellikle yapılmıs ekstra bir kabin kısmı var. bu kabin icerisine insanlar oturarak ulaşımını sağlıyorlar. Fiyatlar cok ucuzdur fakat uzun mesafa heryere gitmezler. Birde renklerine göre hangi kolasyona gidecekleri değişir. Resimde görebilirsiniz.

Bir diğer ulaşım sekli ve en renkli ve farklı olanlardan Jeepney ler. Bu ulasım aracları türkiyedeki dolmuş kültürü gibi sadece araçlar farklı ve ilgiç. Merak için 2 defa denedim fakar sıcak havalarda cidden cok iyi olmuyor:))) Gercekten cok ucuz fakat hiç rahat değil. ama farklı bir deneyim yaşamak için mutlaka denemelisiniz.

ülkede otobüs ulaşımıda cok yaygın sekılde kullanılıyor fakat kısa süreliğine geldiyseniz vede zamanınızı zahmetli yollarla geçirmek istemiyorsanız taksi leri kullanın zaten pahalı değiller.Manila hakkında diger detayları , Filipinler gezisi ile ilgili yazımda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir