Welcome
Manila sokak yemekleri

Manila sokak yemekleri

kwek kwek
kwek kwek

Manila da sokak yemek kültürü oldukça fazla. Fakat aralarında yiyebileceğimiz yemekler de var yiyemiyeceğimiz olanlarıda. Aslında her ülke için bazı yemekler gayet normal iken diğer ülkeler için miğde bulandırıcı olabiliyor. Tamam herşeyide yemek olmaz ama bazen o ülkeyi yargılarken kendi ülkemize bakmak gerekiyor. Mesela bizde koyunun iç organlarından tutun ayaklarına, kafasına, diline, beynine kadar yiyebiliyoruz. Bize göre çok lezzetli görünüyor ama diğer ülkelerde belki bizim için aynı şeyi söylüyor. Gelelim bu yemeklerin bazılarından bilgiler vermeye.

1- Balut

balut
balut

Bu sokak yemeği filipinlerde çok yeniliyor. Genelde ördek yumurtası kullanılıyor ama bazı yerlerde tavuk yumurtasıda kullanılır. Sistem aslında 14 ile 21 günlük yumurtaların içindeki embriyo yani ördek oluşuma başlarken bu yumurtalar kaynatılıyor ve sokaklarda yerel halk tarafından çok fazla seviliyor. Yani içinde ördek yavrusu tüm vucudu ile kaynatılıyor. Gerçekten ben hiç denemedim deneyememde:))) Diyelimki aldınız yumurtanın üst kısmından kırıp içerisine sarımsak , biber, sirke ekleyip yiyebilirsiniz.

2- Kızarmış muz

Kızarmış muz
Kızarmış muz

Kızarmış muzu denedim ve herkez deneyebilir tadı da güzel.Acıktığınızda aparatif olarak deneyebileceğiniz güzel atıştırmalıklardandır. Fakat burda kullanılan muz biraz değişik. Görünümü normal bildiğimiz muzlar gibi değil daha kalın ve geneli yeşil. Bu muzlara burda saba muz diyorlar.

3- Fish balls

fish balls
fish balls

Fish balls da benim yiyebileceğim yemekler arasında. Gayet lezzetli ve yararlı sonuç olarak balıkdan yapılıyor nasıl sağlıklı olmasın ki. Kızartılarak yapıldığı için biraz çıtırlık var dış kısmında ama içi yumuşacık ve lezzetli. Satın aldığınız tezgahlarda baharatlı soslar ve sirke ile birlikte deneyebilirsiniz. Bunu tavuk ile yapan yerler var.

4- Empanada

empanada
empanada

Empanada nın içerği biraz karışık. Domuz eti sığır eti ve tavukla yapılan modelleri var. İçerisinde havuç bezelye patates bezelye soğan bulunur. Dışında ise bir hamur tabakası oluşturulur kızartmadan önce. Tavuklu olanı denedim gayet güzeldi tavsiye ederim. Bu arada Filipinlerde yemek kültürü le igili yazıma ilgili link den göz atabilirsiniz.

5- Isaw

ısaw
ısaw

İş te geldik bir başka sorunlu yemeğe. Benim deneyemiyeceğim şeylerden bir tanesi. Tavuk veya domuz bağırsağından yapılıyor. Önce temizlik yapıldıkdan sonra haşlanıyor. Haşlama işlemi bittikden sonra ızgara yapılıyor. Baharatlı ve sirkeli soslar ile servis ediliyor. Yiyenler tadının çok güzel olduğunu söylüyorlar ama denemedim denememde:)))

6- kwek kwek – tokneneng

kwek kwek
kwek kwek

kwek de filipinler sevilerek yenilen yemeklerden birtanesi. Dışında portakallı bir hamur ile kaplanmış hamur var içersinde de bıldırcın yumurtası. Tadı öyle aşırı lezzetli birşey değil ama yiyebilirsiniz.

7- Pork BBQ

pork bbq
pork bbq

Domuz eti çok fazla tüketiliyor bu ülkede bundan dolayı domuz ızgarası olmazsa olmazların başında geliyor. Sokaklar da sürekli görebilirsiniz bu tür ızgara yemeklerini. kokusu biraz ağır ama baharatlı soslarla insanlar günün her saatinde domuz etlerini tüketiyorlar. Tabiki denemedim yiyenler var domuz etini müslüman olarak. Keyif onların keyfi birşey diyemem.

8- Lugaw

lugaw
lugaw

Lugaw bir tür pirinç lapası. İçerisine sarımsak soğan pirinç haşlanmış yumurta haşlanmış domuz eti gibi isteğe bağlı şeyler koyulabilir. Genelde sıcak servis ediliyor farklı baharatlar ve sirke ile tatlandırılıp yeniliyor. Denemedim ama tavuk ile yapılanı varmış onu belki deneyebilirim ileriki zamanlarda.

Bu tarz sokak yemeklerini gece gündüz heryerde görebilirsiniz Manila da. Bizim sabahçı çorbacılarımız işkembecilerimiz kokoreçcilerimiz gibi düşünün. Manila gece hayatı ile ilgili yazımda manilada gece hangi mekanlara gidilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir